poniedziałek, 27 maja 2013

Gemini pullover

Pierwszy raz miałam bawełnę na drutach... Musiałam się przyzwyczaić do tej nitki, ale później już robiło się wspaniale!
Od razu mam do Was - doświadczonych pytanie. We wzorze napisali, żeby nie wybierać według własnego obwodu biustu, tylko zrobić rozmiar o ok. 10 cm mniejszy, żeby otrzymać takie dopasowanie jak na zdjęciu. Może to głupie pytanie, ale czy to jest jakaś generalna zasada??? 
Oto, co wyszło:

Bluzeczkę zrobiłam tym wzorem. Dużo mierzyłam, żeby nie musieć potem pruć całości (wolę już tracić czas na zdejmowanie robótki z drutów i ponowne jej nawlekanie). W ten sposób właśnie okazało się, że trzeba ją zrobić jednak w najmniejszym rozmiarze. Pewnie i tak się rozciągnie...
Włóczka:  Punto (6 motków)
Druty: 3.5mm, 4mm

Na drugi dzień po tym, jak wrzuciłam GEMINI na druty, znalazłam tę fantastyczną przeróbkę:Czyż nie jest piękna? Włóczki jednak za mało... ale jeśli Wam się podoba, zajrzyjcie tutaj. Co poniedziałek znajdziecie tam różne fajne przeróbkowe projekty :)

wtorek, 21 maja 2013

nietypowa zakładka

Na drutach dzieję się, dzieje... Ale to większy projekt, pożeracz czasu, jeszcze chwilkę mi zajmie... Tymczasem ostatnio Skowronek poprosiła o zakładkę do Pisma Świętego w formie krzyżyka, na prezent. Nigdy nie robiłam czegoś takiego, nie wiedziałam nawet, że można... Poszperałam w sieci, znalazłam parę wzorów, ale nie jestem dobra w odczytywaniu tych szydełkowych... Jak zwykle przemawiają do mnie filmiki, więc odsyłam  Was tutaj, jeśli ktoś ma ochotę zrobić coś podobnego np. na prezent na Komunię, czy też inną okazję :) Po zrobieniu wystarczy wykrochmalić i zakładka gotowa :)Tak więc szydełko nie odpuszcza, nie pozwala o sobie zapomnieć ;) W użyciu było 1.6mm i cieniowany kordonek.

środa, 15 maja 2013

urok Granny Squares...

Ostatnia poducha, bo potrzebne mi były trzy. Znowu szydełkiem... wszystko szydełkiem... Aż mąż zaczyna się martwić, że może moja pasja do drutów zanika... Nic bardziej mylnego! ;) Po prostu czekałam na dostawę nowych włóczek, a przy okazji zajęłam ręce projektami, które chodziły mi po głowie już dostatecznie długo nie dając mi spokoju. Jakiś czas temu wyszperałam u kotaburego ten sposób na poduchę i proszę, co mi powstało:I jeszcze z drugiej strony - jest inna, bo nie starczyło mi białej włóczki, a nie chciałam już kupować nowego motka. Sprułam więc ten zeszłoroczny sweterek (w końcu pojawił się odpowiedni impuls do działania! miałam to już dawno zrobić!), który nie do końca był udany i ta zieleń właśnie stanowi tło dla całej reszty.Zapinanie też tym razem inne, żadne tam jednak nowatorskie:


Dziękuję kociebury za świetnie opisany kursik!!!

W takim razie jeszcze wszystkie trzy. Wiem, że każda jest z innej parafii i może za dobrze to to nie wygląda, ale co tam! ;) Chcę się uczyć cały czas czegoś nowego, próbować... Dzięki tym poduchom duży pokój ożył, ale na razie to tyle moich przygód z szydełkiem, choć nie ukrywam - odkryłam je na nowo. Przyszły jednak nowe włóczki - wracam więc do moich ukochanych drutów i następny post już będzie o nich :)

piątek, 10 maja 2013

jak zrobić szydełkowy kwiatek

No wlaśnie... Pod postem o antracycie pojawiło się pytanie - jak zrobić te kwiatki?
Kasia pyta, ja z przyjemnością odpowiadam :)


Te szare były robione szydełkiem 4mm włóczką Laponie, ale znajdziecie też w moich pracach inne. Użyłam ich robiąc torbę na zakupy i ten czerwony szal.

A więc do dzieła :) 
Zaczynamy od 5 oczek łańcuszka, które łączymy w okrąg oczkiem ścisłym. 


Następnie robimy 10 półsłupków, ale nie w oczka łańcuszka tylko w środek okręgu, kończąc znowu oczkiem ścisłym. Potem robimy jeszcze 2 oczka łańcuszka.Teraz pora na płatki - w pierwsze oczko okręgu robimy 3 słupki, w następne - oczko ścisłe, 


potem znowu dwa oczka łańcuszka, w kolejne oczko 3 słupki, w kolejne - oczko ścisłe, i tak dalej dookoła :) Powstanie nam 5 płatków.Oto cała filozofia :) 
Mam nadzieję, że moje wyjaśnienia okażą się pomocne Kasi, a może jeszcze komuś? :)

środa, 8 maja 2013

recyklingowy dywanik

Z dwóch dużych starych prześcieradeł i z siedmiu bluzek, których już nigdy bym nie założyła ani nikomu nie dała, bo się do tego po prostu nie nadawały, powstał ostatnio dywanik do przedpokoju w odcieniach brązu, zieleni i beżu / bieli, bo takie właśnie mamy tapety. Fascynuje mnie to przerabianie jednych rzeczy na drugie, niemarnowanie niczego! Pomysł chodził mi po głowie już od dawien dawna, ale długo gromadziłam materiały na zrobienie "włóczki". 
Wszystko przez ten filmik, na który natknęłam się jak zwykle przypadkiem :):):) Jeśli chcecie zrobić sobie podobny dywanik, obejrzyjcie go. Pokazane jest na nim, jak zrobić okrągły, ale ja robiłam mój półsłupkami szydełkiem 12 mm.

Oto pierwsze motki mojej "włóczki", jakie powstały:A to już cały dywanik:Jedna rada - używanie nożyczek nabawiło mnie odcisków, a w końcu i zdartej skóry na palcach. Przerzuciłam się więc na nożyk do tapet i kroiłam tkaniny na podkładce. Ten sposób mogę polecić, bo cięcia jest naprawdę dużo. Tym razem szło już szybko i bezboleśnie :) No chyba, że macie fajne nożyczki... 
I wiecie co? Moja koleżanka pamięta, jak jej babcia robiła takie dywaniki z czegokolwiek się dało! Niesamowite!!!


czwartek, 2 maja 2013

poducha na fali

Pewnego razu szperając znowu po blogach, zobaczyłam poduchę u Lete. Wzór spodobał mi się natychmiast, a ponieważ jest fajnie opisany, oczywiście skrzętnie go sobie na później zanotowałam. "Później" właśnie nastało i oto kolejna poducha, tym razem z tradycyjnie wszytym zamkiem:Powiem jedno - ten wzór to prawdziwy cud miód! Robi się go fantastycznie, a zmiana kolorów powoduje, że na nudę nie ma miejsca. W przyszłości na pewno do niego wrócę, może w jakimś większym projekcie, bo naprawdę pozostawia po sobie niezatarty ślad i powoduje, że znowu z czułością patrzę na szydełka ;) Najlepiej tylko na początku nie żałować czasu i zrobić sobie jednak małą próbkę. Nie tak łatwo bowiem obliczyć, ile oczek łańcuszka zrobić, bo wzór faluje. 
Polecam każdemu -  czysty relaks :):):)

I jeszcze jedno dziewczyny - czysto informacyjnie :) W dniach od 1 - 5 maja FASTRYGA robi majówkę. 
Można kupić cały asortyment 15% taniej :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...